Тирол (покраина): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 8 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
*на [[југ]] - [[Италија]]
 
Единствено територијата на оваа покраина е поделена на два дела: Поголемиот [[Северен Тирол]] и помалиот [[Источен Тирол]]. Меѓусебната раздалеченост изнесува 20 километри, а ги разделува италијанската покраина [[Јужен Тирол]].
 
=Природни одлики=

Прегледник