Протекционизам: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 1.224 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
(дополнување #WPWP #WPWPMK)
Нема опис на уредувањето
[[File:Emblem of the Ligue Nationale pour la Défense du Franc.svg|thumb|Лого од Белгиската Национална Лига за Одбрана на Френк, 1924]]
'''Протекционизам''' (лат. ''protegere'' = заштита) — збир на економски мерки со кои една [[држава]] се обидува да ограничи пласирање на [[странски производ]] на домашниот пазар, односно да се запре [[Увоз|увозот]] (кога луѓето купуваат стоки од други земји наместо од сопствени). Тие мерки се наоѓаат во доменот на стратегиските трговски политики и нивната цел е по правило, подобрување на —пласманот на домашните продукти, унапредување и подобрување на развојот на поедините стопански гранки како и [[стопанство]]то во целина. Такви мерки на стратегиска трговинска политика помагаат во развојот на поедини [[земји во развој]] во толкава мерка, па некои од нив веќе прераснале во индустриски сили (на пример, [[Кина]]).
 
На пример, ако [[Земјоделство|земјоделците]] од [[Србија]] продаваат [[пченица]] по пониска [[Цена (економија)|цена]] од [[Македонија|македонските]] земјоделци, Македонците би купувале повеќе пченица од српските земјоделци отколку од македонските земјоделци, и тие не би добиле многу пари. Придобивките од протекционизмот се дека некои луѓе во една земја би заработиле повеќе пари затоа што би можеле да продаваат работи по повисоки цени, но од друга страна, другите луѓе би изгубиле пари затоа што не би можеле да ги купуваат работите од други земји кои ги продаваат поевтино.
 
==Надворешнотрговски протекционизам==

Прегледник