Разлика помеѓу преработките на „Галилеја“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 3 бајти ,  пред 11 месец
нема опис на уредувањето
[[Слика:Galilee Sephoris Carmel.jpg|десно|мини|300п|Поглед од Сефорис кон ридот Кармел, Галилеја]]
[[Слика:GalileeRoshPina.JPG|300п|мини]]
'''Галилеја''' ([[Хебрејски]] הגליל — ''ха-Галил'', [[арапски]] الجليل — ''Ел Џелал'') е географски регион кој го опфаќа поголемиот дел од северен [[Израел]]. Традиционално се дели на три дела;
* ''Горна Галилеја''
* ''Долна Галилеја''
== Географија ==
 
Галилеја опфаќа повеќе од една четвртина од денешен Израел и зафаќа површина од околу 5.000 -{км<sup>2</sup>}-. Се протега од Дан на север, кај планината [[Хермон]], до гребените ''Кармела'' и ''Гилбоа'' на југ, и од долината на [[Јордан]] на исток па сè до [[Средоземно Море|Средоземното Море]] на запад.
 
Западна Галилеја се протега од северот на [[Хаифа]] до границата помеѓу Израела и [[Либан]]. Долна Галилеја се протега од планината Кармел на југ до долината [[Беит Хакерем]] на север. Горна Галилеја се протега од Беит Хакерем па сè до границата со Либан. Источната граница е [[Галилејско езероЕзеро|Галилејското езероЕзеро]] и планината [[Голан]].
 
Поголемиот дел од Галилеја се состои од ридест терен, со висини помеѓу 500 до 700 метри. Постојат повеќе високи планини како што се планините '''Табор''' и [[Мерон]]. Релативно ниските температури во споредба со останатиот дел на Израел и големата количина на врнежи ја прават Галилеја центар на флората и фауната. Поради потоците, вегетацијата и Галилејското езеро, Галилеја е популарна туристичка дестинација во Израел.
Во минатото [[евреи]]те ја нарекувале Галилеја ''Галил''. За време на [[Римско Царство|Римското Царство]] регионот бил поделен на Јудеја, Самарија и Галилеја, која го опфаќала целиот северен дел на земјата, и бил најголем од тие три региони. [[Ирод Антип]], син на Ирод Велики, владеел со Галилеја како тетрарх во времето на [[Исус Христос]]. Галилеја била татковина на Исус во поголемиот дел од неговиот живот.
 
Во [[638]]. година [[Арапи|арапскиот]] калифат ја превзел контролата над регионот и ја припоил кон Урдун (Јордан). Во текот на [[Крстоносни војни|Крстоносните војни]] Галилеја станува кнежевствоКнежевство Галилеја. Во поголемиот дел од [[Среден век|Средниот век]] регионот бил под јурисдикција на [[Османлиско Царство|Османлиското царство]], а после тоа под Британски мандат. Ја населиле Арапите и Друзите. Во [[1948]]. година Галилеја му припаднала на Израел.
 
== Модерна Галилеја ==

Прегледник