Разлика помеѓу преработките на „Исток“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 72 бајти ,  пред 7 месеци
нема опис на уредувањето
Ознаки: Нагледно уредување Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
[[Податотека:Compass Rose Macedonian East.svg|мини|десно|Исток на компас]]
'''Исток[[Четиридимензионален простор|ωωφγηγγИсток]]''' е правец во [[географија]]та и една од четирите [[страни на светот]]. Се наоѓа на спротивната страна од [[запад]] и на 90 степени од [[север]] и [[југ]]. Исток е правецот во кој [[Земја (планета)|Земјината]] топка се врти околу нејзината оска и насоката од која очигледно изгрева [[Сонце|сонцето]]. Во [[навигација]]та со [[компас]], исток е означен со агол од однос 90°.
 
==Потеклото на збирот „исток“==
Анонимен корисник

Прегледник