Разлика помеѓу преработките на „Месински Проток“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 18 бајти ,  пред 9 месеци
с
→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite book → Наведена книга
с (→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite book → Наведена книга)
 
'''Месински Проток''' ({{lang-it|stretto di Messina}}, {{lang-scn|strittu di Missina}}) — тесен [[проток]] помеѓу [[Сицилија]] и јужниот крај на [[Калабрија]], јужна [[Италија]]. Го поврзува [[Тиренско Море|Тиренското Море]] на север со [[Јонско Море|Јонското Море]] на југ. Широк 3,1 км во најтесниот дел меѓу Торе Фаро и [[Вила Сан Џовани]], а 5,1 км кај градот [[Месина]]. Достигнува најголема длабочина од 250 м.
 
Протокот има силни [[плима|плимни]] [[морска струја|струи]] кои создале мошне својствен екосистем.<ref>{{нмс|last=TheSanti63|title=Correnti nello Stretto di Messina|date=2010-08-25|url=https://www.youtube.com/watch?v=aPyGZEGXm9Q|accessdate=}}</ref> Во северниот дел се јавува природен [[вртлог]], поврзан со старогрчката легенда за [[Сцила и Харибда]].<ref name="Andrews2000">{{citeНаведена bookкнига|last=Andrews|first=Tamra |title=Dictionary of Nature Myths: Legends of the Earth, Sea, and Sky|url=https://books.google.com/books?id=7jS65aClvFEC&pg=PA171|year=2000|publisher=Oxford University Press|isbn=978-0-19-513677-7|page=171|accessdate=25 May 2016}}</ref>
 
Во 1957 г. преку протокот е поставен [[далекувод]] од 220&nbsp;[[волт|kV]], чии столбови се меѓуа највисоките во светот. Подоцна истиот е заменет со подводни кабли, но кулите се запазени како историски споменици.

Прегледник