Црн ибис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црн ибис
Plegadis falcinellus Syracuse.jpg
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Хордати
Класа: Птици
Ред: Пеликановидни
Семејство: Ибиси и лажичарки
Род: Ибиси
Вид: Црн ибис
Биномен назив
Plegadis falcinellus
Карл Лине, 1766
Plegadis falcinellus

Црниот ибис или блескав ибис (Plegadis falcinellus) е широко распространета птица од фамилијата ибиси. Го има во Македонија.

Oпис[уреди | уреди извор]

Црниот ибис е средно голема птица, долга од 48-66 cm, со распон на крилјата од 80 до 105 cm.[2][3] Тежат од 485 до 970 грама. Возрасните птици се темнокафеави со бронзен и зелен метален одблесок. Младите се кафеави без одблесок, на главата и вратот поседуваат бела нијанса која исчезнува кај возрасните.

Распространетост[уреди | уреди извор]

Широко е распространет во Евроазија, Африка, Австралија, Северна Америка. Презимува во Африка и Азија, каде се храни од плитките води со калливо дно обраснати со трска, понекогаш на оризовите полиња и влажните ливади.

Начин на живеење[уреди | уреди извор]

Живеат во слатки и слабосолени водни басени, широки блата, естуари, плитки потопени и влажни ливади.

Исхрана[уреди | уреди извор]

Црниот ибис се исхранува со водни без‘рбетници - водни инсекти, пијавици, дождовни црви; понекогаш со риби и водоземци.

Размножување[уреди | уреди извор]

Црниот ибис се гнезди во густи колонии заедно со други птици - чапји лажичарки, пеликани, чапји.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. BirdLife International (2012). Plegadis falcinellus. Црвен список на загрозени видови на МСЗП. Верзија 2012.1. Меѓународен сојуз за заштита на природата. конс. 16 July 2012.  (англиски)
  2. Glossy ibis videos, photos and facts – Plegadis falcinellus. ARKive. Retrieved on 2013-03-05.
  3. Hancock, Kushlan & Kahl (1992). Storks, Ibises, and Spoonbills of the World. Academic Press. ISBN 978-0-12-322730-0. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]