Египетски мршојадец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Египетски мршојадец
Egyptian vulture.jpg
Возрасна единка N. p. ginginianus
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Хордати
Класа: Птици
Ред: Accipitriformes
Семејство: Accipitridae
Род: Neophron
Savigny, 1809
Вид: N. percnopterus
Биномен назив
Neophron percnopterus
(Linnaeus, 1758)
Distribution of the various subspecies
Neophron percnopterus

Египетскио мршојадец , исто така наречен бел уличен мршојадец или фараонска кокошка , е мал и единствениот член на родот Neophron. Тој е широко распостранет; Египетскиот мршојадец го има во југозападниот дел на Европа и северниот дел на Африка до Индија. И контрасната шема под крилјата и остра опашка што го прават карактеристичен како во лет одеднаш во текот на топлите делови од денот. Египетските мршојадци се хранат главно на мрши но се опортунистички и ќе плени мали цицачи, птици и влекачи. Тие исто така се хранат со јајцата од другите птици, кршејки ги поголемите фрлајки големо камче врз нив. Употребата на алатки е ретка кај птиците и за разлика од употребата на камче како чекан, Египетските мршојадци, исто така се користат гранчиња да навиваат волна за употреба во нивните гнезда. Египетските мршојадци кои се одгледуваат во умерените региони мигрираат на југ во зима додека тропските популации се релативно седентарен начин. Популацијата од овој вид се намалила во 20 век и некој од островските популации се загрозени од лов и случајно труење

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. IUCN.