Кања

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кања
Египетски мршојадец
Возрасна единка N. p. ginginianus
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Хордати
Класа: Птици
Ред: Accipitriformes
Семејство: Accipitridae
Род: Neophron
Savigny, 1809
Вид: N. percnopterus
Научен назив
Neophron percnopterus
(Linnaeus, 1758)
Distribution of the various subspecies
Neophron percnopterus

Кања[2][3] или египетски мршојадец , исто така наречен бел уличен мршојадец или фараонска кокошка — мал и единствен член на родот Neophron. Тој е широко распостранет; Египетскиот мршојадец го има во југозападниот дел на Европа и северниот дел на Африка до Индија. И контрасната шема под крилјата и остра опашка што го прават карактеристичен како во лет одеднаш во текот на топлите делови од денот. Египетските мршојадци се хранат главно на мрши но се опортунистички и ловат мали цицачи, птици и влекачи. Тие исто така се хранат со јајца од други птици, кршејќи ги поголемите со фрлање големо камче врз нив. Употребата на алатки е ретка кај птиците и за разлика од употребата на камче како чекан, египетските мршојадци, исто така користат гранчиња да навиваат волна за употреба во нивните гнезда. Египетските мршојадци кои живеат во умерените региони се селат на југ во зима додека тропските популации се релативно седентарен начин. Популацијата од овој вид се намалила во 20 век и некој од островските популации се загрозени од лов и случајно труење.

Кањите во Македонија[уреди | уреди извор]

Кањите ги има и во Македонија, но нивната популација е во опаѓање. Во 1991 година во цела Македонија имало околу 120 парови, а во Демир Капија имало 10 парови кањи.[4]

Есента 1993 година, во времето на преселбата имало масовно труење на 65 кањи кај градската депонија кај Неготино предизвикана од дератизацијата направена од комуналното претпријатие во Неготино. Со тоа била осакатена целокупната популација на овој значаен вид во Македонија. После масовното труење кај Неготино популацијата на кањи насекаде во Македонија е во постојан и рапиден пад. Во 2007 година во Македонија имало само 30 парови, а во 2012 година само 22-25 парови. Последниве неколку години во Демир Капија има само еден активен пар на кого во 2013 година му пропаднало леглото во почетна фаза на инкубацијата. Причина за тоа е изградбата на автопатот на начин кој е целосно безобзирен кон природата.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. IUCN.
  2. „кања“Дигитален речник на македонскиот јазик
  3. „кања“Официјален дигитален речник на македонскиот јазик
  4. 4,0 4,1 „Кања“. Музеј на виното - Демир Капија. Архивирано од изворникот на 2022-08-27. Посетено на 27 август 2022.