Штркови

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Штркови
Asian Openbill (Anastomus oscitans) in Kolkata I IMG 0495.jpg
Младенче
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Хордати
Класа: Птици
Поткласа: Нови птици
Ред: Штрковидни
Семејство: Штркови
Gray, 1840
Родови

Anastomus
Ciconia
Ephippiorhynchus
Jabiru
Leptoptilos
Mycteria

Штрковите (науч. Ciconiidae) се фамилија птици од редот на штрковидните, големи, со долги нозе, долг врат и долг, цврст клун. Штрковите живеат во многу подрачја во светот, и на посуви места од блиските на нив чапји, ибиси и лажичарки.

Опис[уреди | уреди извор]

Бел штрк во лет

Штрковите се неми, не испуштаат гласови, а комуницираат со штракање на клунот. Многу видови се преселници. Повеќето од нив јадат жаби, риби, инсекти, црви, мали птици и мали цицачи. Има 16 вида штркови распоредени во 6 рода. Поради крупното тело, а и големите крилја кои достигнуваат распон и до 3,2 метра, при летањето штрковите ги користат воздушните струења. Нивните гнезда се многу големи и може да ги користат повеќе години. Гнездото може да биде и до 2 метра во дијаметар и околу 3 метра длабоко. Тие се моногамни, но не онака како што се мислело за нив порано. Можно е да го сменат партнерот по миграцијата, или да мигрираат без својот партнер. Нивното доживување како верни партнери потекнува од митологијата и културата, а не од реалниот живот.

Систематизација[уреди | уреди извор]

Родови и видови[уреди | уреди извор]

Mycteria leucocephala
Ephippiorhynchus asiaticus


 • Род Mycteria

Видови:

  • Mycteria cinerea
  • Mycteria ibis
  • Mycteria leucocephala
  • Mycteria americana
 • Род Anastomus

Видови:

  • Anastomus oscitans
  • Anastomus lamelligerus
 • Род Ciconia

Видови:

 • Род Ephippiorhynchus

Видови:

  • Ephippiorhynchus asiaticus
  • Ephippiorhynchus senegalensis
 • Род Jabiru

Вид:

  • Jabiru mycteria
 • Род Leptoptilos

Видови:

  • Leptoptilos javanicus
  • Leptoptilos dubius
  • Leptoptilos crumeniferus

Надворешни врски[уреди | уреди извор]