Галилеја: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 2 години
с
→‎Географија: Правописна исправка, replaced: се до → сè до (2)
с (→‎Надворешни врски: Замена со македонска предлошка, replaced: Commonscat → Ризница-врска)
с (→‎Географија: Правописна исправка, replaced: се до → сè до (2))
== Географија ==
 
Галилеја опфаќа повеќе од една четвртина од денешен Израел и зафаќа површина од околу 5.000 -{км<sup>2</sup>}-. Се протега од Дан на север, кај планината [[Хермон]], до гребените ''Кармела'' и ''Гилбоа'' на југ, и од долината на [[Јордан]] на исток па сесè до [[Средоземно Море|Средоземното Море]] на запад.
 
Западна Галилеја се протега од северот на [[Хаифа]] до границата помеѓу Израела и [[Либан]]. Долна Галилеја се протега од планината Кармел на југ до долината [[Беит Хакерем]] на север. Горна Галилеја се протега од Беит Хакерем па сесè до границата со Либан. Источната граница е [[Галилејско езеро|Галилејското езеро]] и планината [[Голан]].
 
Поголемиот дел од Галилеја се состои од ридест терен, со висини помеѓу 500 до 700 метри. Постојат повеќе високи планини како што се планините '''Табор''' и [[Мерон]]. Релативно ниските температури во споредба со останатиот дел на Израел и големата количина на врнежи ја прават Галилеја центар на флората и фауната. Поради потоците, вегетацијата и Галилејското езеро, Галилеја е популарна туристичка дестинација во Израел.

Прегледник