Разлика помеѓу преработките на „Храм на небото“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 10 бајти ,  пред 4 месеци
с
→‎Објекти: Форматна исправка, replaced: м² → м<sup>2</sup>
с (→‎Објекти: Правописна исправка, replaced: и тн. → итн. using AWB)
с (→‎Објекти: Форматна исправка, replaced: м² → м<sup>2</sup>)
 
 
==Објекти==
Светилиштето зафаќа површина од 2,73&nbsp;км²<sup>2</sup> со парк и три групи градби, сите изградени по строго [[кинеска филозофија|филозофски]] начела:
 
* '''Молитвената сала за добра жетва''' ({{јаз|zh-Hans|祈年殿}}) — величенствен трикалкански кружен објект со пречник од 36&nbsp;м и висина од 38&nbsp;м, изградена врз [[мермер]]на основа на три нивоа. Внатре царот се молел за родна година. Целиот објект е направен од дрво, без ниедна шајка. Во 1889 г. изгорел до темел поради пожар предизвикан од гром, па е изграден одново за неколку години.

Прегледник