Категорија:Историја на кинеската архитектура

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Историја на кинеската архитектура која опфаќа 7000 години. Првите градби на југот на Кина користеле жлеб и жапка за изградба на куќи со дрвен костур. Најстарите наоѓалишта се кај Хемуду и Џеџанг и датираат од Неолитот (6000 – 2000 п.н.е.).

Страници во категоријата „Историја на кинеската архитектура“

Прикажани се 3 од вкупно 3 страници во категоријата.