Краткоденица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зимска краткоденица
Зимска краткоденица
Сала на науките Лоренс, посетителите го надбљудуваат зајдисонцето на денот на зимската краткоденица користејќи Сончаници II.
Наречен иПоловина зима, Yule, Најдолга ноќ, Jól
Го празнува(ат)Различни култури
Видкултурно, астрономско
ЗначењеАстрономско означување на почеток на зголемување на деновите и намалување на ноќите
Датумоколу 21 Декември (СХ)
околу 21 Јуни (ЈХ)
ПрославаФестивали, проведување на времето со најмилите, празнување, пеење, играње, огномети
ПоврзаноЗимски фестивали и краткоденица

Краткоденица е деноноќјето кога денот е најкраток, а ноќта најдолга. Таа се случува еднаш во годината, и тоа на северната полутопка околу 21 декември, а на јужната околу 21 јуни. Краткоденицата го означува и преодот на годишните времиња од есен кон зима на северната земјина полутопка, односно од пролет кон лето на јужната.

Поврзано[уреди | уреди извор]