Разлика помеѓу преработките на „Долно Косоврасти“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
| карта = Долно Косоврасти во Општина Дебар.svg
}}
'''Долно Косоврасти''' — село во [[Општина Дебар]], во околината на градот [[Дебар]]. Според пописот од 2002 година, селото имало население од 813 жители. Муслиманското население во селото се [[Македонци-муслимани]], но поради политичко-религиски причини се изјасниле како Турци.
 
== Географиja и местоположба ==
Селото се наоѓа во областа [[Горен Дебар]] на десната страна на реката [[Радика]], североисточно од [[Дебар]]. Долно Косоврасти се наоѓало на самиот почеток на [[Дебарска Котлина|Дебарско Поле]], а денес е на самиот почеток на [[Дебарско Езеро|Дебарското Езеро]]. Се наоѓа на 730 метри надморска височина и спаѓа во групата на ридски села од збиен тип.
Селото се наоѓа во областа [[Горен Дебар]] во [[Западна Македонија]]. Селото е во Дебарското поле, во близина на [[Радика]].
 
== Историja ==
Селото е запишано како дервенџиско село, се до 1583 година, со карактеристични дервенџиски давачки. Со пописот од 1519 година, Долно Косоврасти броело 64 семејства, од кои 63 христијански и само 1 муслиманско.Според податоците од 1873 година, селото имало 20 домаќинства со 71 жители Македонци.<ref>„Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г.“ Македонски научен институт, София, 1995, стр.170-171.</ref> Според податоците на [[Васил К’нчов]] од 1900 година, селото имало 600 жители муслимани (Македонци).<ref>[http://www.promacedonia.org/vk/vk_2_40.htm Кънчов, В. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, с.259]</ref>
 
== Демографија ==
[[Податотека:Dolno Kosovrasti-Debar-Makedonija.JPG|мини|десно|Поглед на селото Долно Косоврасти и реката Радика од Горно Косоврасти]]
Според пописот од 2002 година, селото имало население од 813 жители, од кои се изјасниле:<ref>http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.</ref>
* [[Македонци]] - 388
* [[Турци]]* - 224

Прегледник