Разлика помеѓу преработките на „Славиша Јокановиќ“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с
| managerclubs7 = [[ФК Фулам|Фулам]]
}}
'''Славиша Јокановиќ''' (роден на 16 август 1968 година ) е српски поранешен фудбалер кој настапувашенастапувал во касните 80- ти години и раните 90-ти години, а моментално е менаџер на англискиот фудбалски клуб [[ФК Фулам|Фулам]].
 
Физички спремен играч, несо бил безодрдени вештини, но и со одлична способност во воздухот, и многу важен играч од средниот ред<ref>[http://news.bbc.co.uk/2/hi/euro2000/teams/yugoslavia/squad/746803.stm Euro 2000 profile]; [[BBC Sport]]</ref> кој инспресивно настапувал за [[ФК Партизан|Партизан]] пред да помине 7 години во шпанската [[Примера Дивисион (Шпанија)|Ла Лига]] со три различни клубови, настапувајќи на 208 натпревари и постигнувајќи 31 гол, главно за [[ФК Тенерифе|Тенерифе]].Тој исто така настапувашенастапувал две години за [[ФК Челзи|Челзи]] кон крајот на неговата кариера, како и ја претставувашепретставувал репрезентацијата на [[Фудбалска репрезентација на Србија и Црна Гора|Србија и Црна Гора]] на [[Светско првенство во фудбал 1998|светскотоСветското првенство во Франција 1998]] година и [[УефаУЕФА ЕвроЕуро 2000|Евро 2000]], ипри што забележал 64 настапи со десет постигнати голови.
 
Јокановиќ својата тренерска кариера ја започнал во 2007 година, како тренер на [[ФК Партизан|Партизан]] со кој ја освоиосвоил двојната круна во српското првенство, но не успеауспеал да се квалификува во [[Лига на шампиони во фудбал|Лигата на шампионите]]. Во 2012 година тој ја продолжува тренерската кариера во Таи лигата како тренер на Муангтонг Јунајтед каде што му ја носидонел третата титула во историјата на клубот без пораз во првенствениот циклус. Во јули 2013 година, Јокановиќ го превземапревземам бугарскиот фудбаски тим [[Левски Софија]].<ref>[http://topsport.ibox.bg/material/id_1322682451 Йоканович е новият треньор на "Левски" (Jokanović announced as the new manager of "Levski" Sofia)]; Topsport, 16 July 2013 {{bg icon}}</ref>Тој бешебил ослободен од должностите во октомври, поради лошите резултати, но клупските поддржувачи тврдеатврделе дека треба да му се даде време за да се променат работите.<ref>[http://www.novinite.com/articles/154357/Bulgaria%27s+Levski+Set+to+Fire+Coach+Jokanovic+-+Report Bulgaria's Levski set to fire coach Jokanovic]; Novinite, 8 October 2013</ref>
 
На 5 Мај 2014 година, шпанскиот фудбалски клуб ФК Херкулес потврдипотврдил дека Јокановиќ ќе го предводи клубот до крајот на сезоната, заменувајќи го [[Кике Хернандес]] кој добидобил отказ после завршувањето на последната позиција во шпанската Сегунда во тој дел од сезоната.<ref>{{cite news|url=http://www.marca.com/2014/05/05/futbol/equipos/hercules/1399302161.html|title=Jokanovic, nuevo entrenador del Hércules
|trans_title=Jokanović, new coach of Hércules|publisher=[[Marca (newspaper)|Marca]]|language=Spanish|date=5 May 2014|accessdate=8 April 2015}}</ref> Тој само еднаш успеауспеал да дојде до победа во петте натпревари во сезоната 2013–14 година.<ref>{{cite news|url=http://www.mundodeportivo.com/20140531/futbol/hercules-desciende-a-segunda-b-por-tercera-vez-en-su-historia_54408556645.html|title=Hércules desciende a Segunda B por tercera vez en su historia|trans_title=Hércules relegated to ''Segunda B'' for third time in its history|publisher=[[Mundo Deportivo (newspaper)|Mundo Deportivo]]|language=Spanish|date=31 May 2014|accessdate=20 May 2015}}</ref>
 
На 7 октомври 2014 година, Јокановиќ бешебил именуван за тренер на [[ФК Вотфорд|Вотфорд]] кој тогаш настапувашенастапувал во англискиот [[Фудбалска лига Чемпионшип|Чемпионшип]] како четврти тренер од почетокот на сезоната. Тој добидобил краток договор да ја води екипата до крајот на сезоната.<ref>{{cite news|url=http://www.bbc.co.uk/sport/0/football/29518405|title=Watford: Slavisa Jokanovic replaces Billy McKinlay as boss|publisher=BBC Sport|date=7 October 2014|accessdate=16 October 2014}}</ref> Под негово водство, [[ФК Вотфорд|Вотфорд]] бешебил промовиран во [[Премиер лига]] со една одлична игра со скор од 15 победи на 20 натпревари;<ref name=PL>{{cite web|url=https://www.theguardian.com/football/2015/apr/25/brighton-watford-championship-match-report|title= Watford seal Premier League return as Brighton are put to the sword|publisher=[[The Guardian]]|date=25 April 2015|accessdate=1 May 2015}}</ref><ref>{{cite news|url=http://www.bbc.co.uk/sport/0/football/32460063|title=Watford 1–1 Sheff Wed|publisher=BBC Sport|last1=Mehta|first1=Kalika|date=2 May 2015|accessdate=6 May 2015}}</ref> На 5 јуни 2015 година, откако не успеауспеал да се согласи на нов договор со управата, тој ја напуштинапуштил клупата и бешебил заменет од страна на [[Кике Санчез Флорес]].<ref name=Watford>{{cite news|url=http://www.bbc.co.uk/sport/0/football/32958880|title=Watford: Quique Sanchez Flores replaces Slavisa Jokanovic|publisher=BBC Sport|date=5 June 2015|accessdate=22 January 2016}}</ref>
 
На 14 јуни 2015 година, Јокановиќ бешебил назначен за тренер на [[ФК Макаби Тел Авив| Макаби Тел Авив]]. На 25 август, тој во третото коло од квалификациите на [[Лига на шампиони во фудбал|Лигата на Шампионите]] успеауспеал да го внесе клубот во групната фаза во [[Лига на шампиони во фудбал|Лигата на Шампионите]] за прв пат по 11 години, по елиминацијата на [[ФК Базел|Базел]].<ref>{{cite news|url=http://www.uefa.com/uefachampionsleague/season=2016/matches/round=2000633/match=2015663/index.html|title=Zahavi strike ensures Maccabi edge out Basel|publisher=UEFA.com|date=25 August 2015|accessdate=31 August 2015}}</ref>
 
Улогата на Јокановиќ траела повеќе од шест месеци кога тој избираизбрал да се врати во англискиот [[Фудбалска лига Чемпионшип|чемпионшипЧемпионшип]], приклучувајќи се [[ФК Фулам | Фулам]] на 27 декември 2015 година.<ref>{{cite web|url=http://www.fulhamfc.com/news/2015/december/27/jokanovic-appointed|title=Jokanović appointed|publisher=Fulham F.C|date=27 December 2015|accessdate=27 December 2015}}</ref> По обезбедувањето на опстанок во сезоната 2015-16, во новата сезона тој ја постави целта на тимот да биде на првите шест места во лигата како би обезбедиле повраток во [[Премиер лига на Англија|Премир]]Премиер лигата]] или најмалку квалификации за неа.<ref>{{cite news|url=http://www.westlondonsport.com/fulham/fulham-boss-targets-top-six-next-season|title=Fulham boss targets top six next season|publisher=West London Sport|date=7 May 2016|accessdate=10 May 2016}}</ref>
 
==Наводи==
13.388

уредувања

Прегледник