Универзитет на Југоисточна Европа: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
{{Универзитет
|name = ЈугоисточенУниверзитет Европскина УниверзитетЈугоисточна Европа, South-east European University
|image = [[Податотека: Seeu logo.jpg|300px|right|Лого на ЈИЕУУЈИЕ]]
|established = [[2000]]
|staff=
|campus=
|students= 5200
|type = јавен и јавно-приватен
|affiliations=
|website= [http://www.seeu.edu.mk Официјална интернет странаseeu.edu.mk]
}}
 
'''ЈугоисточенУниверзитет Европскина УниверзитетЈугоисточна Европа''' или('''УЈИЕ'''), скратенопорано наречен и '''ЈИЕУШтулов универзитет''' е јавно-приватен универзитет со своите два кампуса во [[Тетово]] и [[Скопје]]. Главното седиште на универзитетот е во Тетово и формиран е во [[2000]] година.
 
== Историја ==
 
Изградбата на Универзитетот започнала во [[март]] [[2001]] и Универзитетот на Југоисточна Европа (ЈИЕ) се отворил шест месеци подоцна со 900 студенти. Во [[октомври]] [[2002]] бројот на студентитите се покачил на 2250, а во [[октомври]] [[2003]] ЈИЕУг. УЈИЕ имал 37003.700 студенти. Целокупниот сегашен број на студенти во ЈИЕУ е 5200.
 
Универзитетот има политика на флексибилно учење на јазиците, но во исто време обезбедува и курсеви на [[македонски]], [[албански]] и [[англиски]] јазик. Сите студенти го изучуваат англискиот јазик.
{{Рангирање на високообразовните институции во Република Македонија|state=collapsed}}
 
Универзитетот зафаќа функционални простории вклучувајќи три [[Амфитеатар|амфитеатри]], приближно околу 50 простории за предавање, канцаларии за кадарот, три центри за [[комјутеркомпјутер]]и, [[библиотека]] „Макс ван дер Штул“ и станбено сместување за 450 студенти.
 
Сите курсеви се модуларни и го следат примерот на Европскиот [[Кредитен Трансфер Систем]].
** Катедра за француски јазик и студии
* Правен Факултет
* ФакултетеФакултет за бизнис администрација
* Факултет за јавна администрација и политички науки
* Факултет за современи науки и технологии

Прегледник