Меѓународен универзитет Струга

Од Википедија — слободната енциклопедија
Меѓународен универзитет Струга
Меѓународен универзитет Струга
Universiteti Nderkombetar i Struges
ГеслоИнвестирај во својата иднина
ВидПриватен
Основан2005
РекторПроф. д-р Башким Рама
Студенти2500
МестоСтруга и Гостивар
http://www.eust.edu.mk

Меѓународен универзитет Струга (албански:Universiteti Ndërkombetar i Strugës) – универзитет во Република Македонија. Универзитетот има два кампуса сместени во Струга и Гостивар со приближно 2.500 студенти. Меѓународниот универзитет Струга има четири факултети: Економски факултет, Правен факултет, Факултет за политички науки и Факултет за информатички технологии.

Факултети и студиски програми[1][уреди | уреди извор]

Факултет Студиски програми
Економски факултет
Дипломски Магистерски Докторски
Економија и бизнис Економија и бизнис Докторски по економски науки
Маркетинг и финансиски менаџмент Маркетинг и финансиски менаџмент
Правен факултет
Дипломски Магистерски Докторски
Право Право Докторски по правни науки
Криминолошки и детективски Криминолошки и детективски
Факултет за информатички технологии
Дипломски Магистерски Докторски
Компјутерски науки Деловна информатика Докторски по компјутерски науки
Факултет за политички науки
Дипломски Магистерски Докторски
Дипломатија Дипломатија Докторски по политички науки

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [http:// https://iust.edu.mk/faculties/ „Меѓународен универзитет Струга“] Проверете ја вредноста |url= (help). eust.edu.mk. Посетено на 6 март 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]