Централна банка на Иран: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
 
'''Централната банка на Иран''' ([[персиски јазик|персиски]]: ''بانک مرکزی جمهوری اسلامی ايران'') е [[централна банка]] на [[Иран]]. Моментален гувернер на банката е Валиола Сејф.
 
== Гувернери на централната банка на Иран ==
Моментален гувернер на '''Централната банка на Иран''' е [[Тахмасб Мизахери]].
 
 
[[Податотека:500rial Iran.jpg|thumb|250px|лево|500 [[ирански ријал]]и]]
[[Податотека:1000rial500rial Iran.jpg|thumb|250px|леводесно|1.000 ријали од500 [[1961]]ирански со ликот на [[Пахлевиријал]]и]]
[[Податотека:1000rial Iran.jpg|thumb|250px|десно|1.000 ријали од [[1961]] г. со ликот на [[Пахлеви]]]]
 
{| class="wikitable"
|-
| [[Тахмасб Мизахери]]
| [[2007]]-[[2013]]
|-
| Валиола Сејф
| [[2013]]-
|}
 
 
== Адреси ==
* Swift AddressСвифт: BMJIIRTH
* [http://www.cbi.ir/default_en.aspx Official website]
* Postal addressПоштенска: 144 Mirdamad Boulevard, Tehran, Iran
* Swift Address: BMJIIRTH
* Postal address: 144 Mirdamad Boulevard, Tehran, Iran
 
 
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.cbi.ir/default_en.aspx CentralЦентрална Bankбанка ofна theИР Islamic Republic of Iran official siteИран] (including statistics ab* {{en}}
* [http://iran-daily.com/1386/2860/html/focus.htm Islamic„Ирански Bankingдневник“] — Iran Daily]{{en}}
 
[[Категорија:Банки во Иран]]

Прегледник