Ирански ријал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ирански ријал
ریال ایران (персиски)
ISO 4217
Код IRR
Составници
Надединица
 10 томан
(unofficial)
Симбол Iranian Rial.svg   ( in Unicode)
Банкноти
 Чести 2,000, 5,000, 10,000, 20,000, 50,000, 100,000 rials
 Ретки 100, 200, 500, 1,000 rials
Монети
 Чести 500, 1,000, 2,000, 5,000 rials
 Ретки 50, 100, 250 rials
Демографија
Офиц. корисници Иран Iran
Неофиц. корисник/ци
Издавач
Централна банка [Централна Банка на Иран[]]
 Мреж. место cbi.ir

Ирански ријал (персиски: ریال ایران; ISO 4217 code IRR) — официјална валута на Иран.[5]

Иако " Томан" веќе не е официјална единица на иранската валута, Иранците најчесто ги изразуваат сумите на парите и цените на стоките во "Томани". За таа цел, еден "Томан" е еднакво на 10 ријали. И покрај оваа употреба, сумите на парите и цените на стоките се речиси секогаш напишани во ријали. На пример, знакот до векната леб во продавница ги има цените во ријали, на пример, "10.000 ријали", иако на службеник, ако треба, би рекол дека трошоците за леб се "1000 томани". Не постои официјален симбол на валутата, но иранскиот стандард ISIRI 820 дефинира симбол за употреба на машини (да се спомене дека тоа е измислица на самата комисија на стандардите) и два ирански стандарди ISIRI 2900 и ISIRI 3342 се дефинираат како карактер код, за да се користи за тоа. Кодот Unicode стандард има дефинирано карактер на компатибилностU+FDFC rial sign (HTML: ﷼).[6] Иранскиот риал девалвирал во јули 2013 година на половина од претходната вредност, додека владата го намали субвенционирањето на девизниот курс во однос на доларот.[7][8] Во декември 2016 година, Владата на Иран најави дека ќе се промени валутата во земјата од риал со најчесто користениот Томан. Поради потреба на иранскиот парламент, тие ја потвдрија промената.[9]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Matthew Rosenberg; Annie Lowrey (17 август 2012). „Iranian Currency Traders Find a Haven in Afghanistan“. The New York Times. https://www.nytimes.com/2012/08/18/world/middleeast/iranian-currency-flows-into-afghanistan-markets.html. посет. 25 октомври 2016 г. 
  2. von Maltzahn, Nadia (2013). The Syria-Iran Axis: Cultural Diplomacy and International Relations in the Middle East. Library of Modern Middle East Studies. 37. London: I.B.Tauris. стр. 199. ISBN 1780765371. „...shops have Persian on their signs and sellers usually accept the Iranian rial... Walking around the small alleys surrounding the shrine of Sayida Ruqayya in the old town of Damascus, one felt as if one were in an Iranian bazaar. 'Come here, come here, two tuman, two tuman', vendors shouted in Persian to the Iranian crowds passing, trying to attract their attention. They offered clothes, ..., hagled with the pilgrims in Persian and accepted Iranian currency.“ 
  3. „Countries Compared by Economy > Currency > Least valued currency unit > Exchange rate to 1 US dollar. International Statistics at NationMaster.com“. http://www.nationmaster.com/graph/cur_lea_val_cur_uni_exc_rat_to_1_us_dol-exchange-rate-1-us-dollar. посет. 3 септември 2015 г. 
  4. За предлог видете го Pournader, Roozbeh (20 септември 2001). „Proposal to add Arabic Currency Sign Rial to the UCS“ (PDF). http://std.dkuug.dk/jtc1/sc2/wg2/docs/n2373.pdf.  Таа предлага карактер под името на арапски за валута риал, која е изменета од страна на стандардните комисии за риал знак.
  5. „The World Factbook“. архивирано од изворникот на 3 февруари 2012 г.. https://web.archive.org/web/20120203093100/https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/ir.html. посет. 3 септември 2015 г. 
  6. Iran devalues rial rate by more than half“, „Arab News“, 7 јули 2013 (посет. 3 септември 2016 г).
  7. Iran to switch currency from rial to toman

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Videos
Iranian Rial
Претходник:
Ирански киран
Причина: отстранети од иранската валута до Националната банка на Иран
Сооднос: на исто ниво
Валута на Иран
1932 – 2017
Следбеник:
Ирански томан
Причина: финансиски реформи