Разлика помеѓу преработките на „Моч“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 21 бајт ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Робот: Додава cy:Troeth)
[[Податотека:Weewee.JPG|десно|мини|Примерок од [[човек|човечка]] урина]]
'''Урина''' ([[латински јазик|лат.]] ''urina'', или '''моч''') е отпаден продукт на [[организам|организмот]], создаден во [[бубрег|бубрезите]] при филтрацијата на [[крв]]та.
 
== Настанување ==
Анонимен корисник

Прегледник