Разлика помеѓу преработките на „Војна и мир“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 59 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
 
=== Радио и телевизија ===
Во декамври 1970 год, Пацификарадио Радиостаницата станицаПацифика ВБАИ емитуваемитуваше читање на целиот роман, (Dunniganпроект превод од 1968 год)во кој еучество читан одзеле над 140 јавни личности и обични луѓеВојналуѓе. иВо мир (1972): , ББС(BBC) (British Broadcasting Corporation) објави телевизиска серија врз основазаснована на романот, емитувана во 1972-1973 год. АнтониЕнтони Хопкинс ја играл водечкатаглавната улога на ПиереПјер. ДругиОстанатите водечки карактериролји беа глуменитолкувани од Рупет Дејвис, ФеитФејт  Брук, Мораг Худ, Алан Доби, Ангела Даун и Силвестер Моранд. Оваа верзија реално ги вклучувавклучила и многу споредниод споредните ликови наво Толстојроманот, вклучувајќимеќу гокои бил и Платон Каракаев (Хари Лок). Драматизирана целоснаДраматизираната адаптација накоја содржеше 10десет делови беше напишана од Марси Кахан и Мајк ВалкерВокер во 1997 за ББС Радио 4. Продукцијата во 1998 година ја доби Талки наградата за најдобра драма и беше околу 9.5 и пол часа во должина. Беше режирана од Жанет Витакер  и со Симон Расел Бел, Жерард Марфи, Ричард Џонсон и другинеговиот тим помагачи. ''La Guerre et la paix'' (француската верзија на Војна и мир) се пренесуваше на ТВ 2000 од Франсоа Русилон. Роберт Брубакер ја играше водечката улога на ПиерПјер. Војна и мир (2007): произведени од страна на италијанецот Лукс Вајд – ТВ мини серии на руски и англиски копродуцирано во Русија, Франција, Германија, Полска и Италија. Во режија на Роберт Дорнхелм, со сценарио напишано од страна на Лоренцо Фавела, Енрико Медиоли и Гевин Скот. Се одликува со меѓународно учество со Александар Бејер кој ја игра водечката улога на Пиер асистирано од Малколм Мекдауел, Клеменс Поеси, Алесио Бони, Пилар Абела, Џ.Кимо Албас, Кен Дукен, Џуозапас Бегдонас и Тони Берторели.
 
[[категорија:Дела на Лав Толстој]]

Прегледник