Прејди на содржината

Романса

Од Википедија — слободната енциклопедија

Романса (од латински rōmānicē , „романтичен јазик“, т.е. „латински“) може да се однесува на:

Заеднички значења[уреди | уреди извор]

 • Романтика (љубов), е емоционална привлечност кон друга личност и однесувања со додворување преземено за изразување на чувствата
 • Романтични јазици, подгрупа на италијанските јазици
  • Романтични студии, академска дисциплина која ги проучува јазиците, литературите и културите на областите што зборуваат романски јазик

Места[уреди | уреди извор]

 • Романса, Арканзас, САД
 • Романса, Мисури, САД
 • Романса, Западна Вирџинија, САД
 • Романса, Висконсин, САД

Уметност, забава и медиуми[уреди | уреди извор]

Филм[уреди | уреди извор]

 • Романтичен филм, жанр на филм чиј централен заплет се фокусира на романтичните врски на протагонистите
 • Романса (филм од 1920 година), нем филм, во режија на Честер Вити
 • Романса (филм од 1930 година), со Грета Гарбо во главната улога
 • Романса (филм од 1936 година), австриски филм со Карл Есмонд во главната улога
 • Романса (филм од 1983 година), боливудски филм во продукција и режија на Рамананд Сагар
 • Романса (филм од 1986 година)
 • Романса (филм од 1999 година), во режија на Кетрин Брејлат
 • Романса (филм од 2011 година)
 • Романса (филм од 2013 година)

Литература[уреди | уреди извор]

Литературни жанрови[уреди | уреди извор]

 • Авантуристички приказни
  • Јака Романса, друго име за фантазијата со светлина, со фантастичен сет во време на технологијата од приближно 19-тиот век
  • Планетарна романса, жанр на научна фантастика што се состои од авантуристички приказни на егзотични планети
  • Руританска романса, жанр на авантуристички романи, сместени во измислена земја, обично во Централна или Источна Европа
  • Научна романса, архаичен термин за жанрот на фантастика, сега познат како научна фантастика
 • Витерска романтична литература, гранка на средновековната и средновековната литература
 • Литература на романтизмот, движење од крајот на 18 век кое се отцепи од неокласицизмот и кое ја нагласи природата, имагинацијата и емоциите
 • Хеленистичка романса или старогрчка романса, модерен термин за жанрот на петте преживеани старогрчки романи
 • Романса (прозна фантастика), еден вид роман, особено, но не нужно, историски роман и различен од жанровската фантастика љубовни романси
 • Романтична литература (појаснување)
 • Романтичен роман, жанр на роман кој се појави во 20 век, насочен кон читателите, кој се фокусира на романтичната љубов, со многу поджанрови:
  • Романса на Амиши, позната и како „риперки на хаубата“
  • Современа романса
  • Историска романса, жанровска фантастична верзија на историскиот роман од 20 век
  • Паранормална романса
  • Регентска романса
  • Фантастична романса

Романси[уреди | уреди извор]

 • Романса (роман), роман на Џозеф Конрад од 1905 година
 • Романса (драма), драма од 2005 година на Дејвид Мамет
 • „Романса“ (поема), песна на Едгар Алан По од 1829 година
 • Романса (драма на Шелдон), драма од 1913 година на Едвард Шелдон
 • Доцните романси на Шекспир или трагикомедии

Музика[уреди | уреди извор]

Албуми[уреди | уреди извор]

 • Романса (албум на Камила Кабело), 2019 година
 • Романса (албум на Дејвид Кесиди), 1985 година
 • Романса (албум на Луис Мигел), 1991 година
 • Романса (Али проект албум), 2006 година
 • Романса (албум на Дејв Палмер), 2006 година
 • Романса (албум на Френк Синатра), 2004 година
 • Романса (албум на Тубелорд), 2011 година
 • Романси (албум Каада/Паттон), 2004 година
 • Романси (албум на Луис Мигел), 1997 година
 • Романса (албум на Дорсо), 1991 година
 • Романса (албум на Онеида), 2018 година

Песни[уреди | уреди извор]

 • „Романса“ (гитарска парче), исто така позната како „Романса Анонимо“, шпанска инструментална гитара од анонимно потекло
 • „Романса“, од Клод Дебиси
 • „Романса“, од Гордон Лајтфут од неговиот албум „ Поздрав “ од 1983 година
 • „Романса“, на Мајк Олдфилд од неговиот албум Light + Shade
 • „Романса“, вториот став на свитата Поручник Кије (Оп. 60) од Сергеј Прокофјев
 • „Романса“, од Р.Е.М., првично издаден на саунд трак на филмот „ Произведено во рајот “ од 1987 година.
 • „Романса“, од мјузиклот Пустинска песна
 • Романса во Ц-дур, Оп. 48, за виолина и оркестар од Camille Saint-Saëns
 • Романса за виолина бр. 1 (Бетовен) во г-дур, оп. 40
 • Романса за виолина бр. 2 (Бетовен) во Ф-дур, оп. 50
 • „Романса“ на Марк Рибот од неговиот албум „ Шрек “ од 1994 година
 • „Романса“ (песна на Бак-Тик), сингл од 2005 година на Бак-Тик
 • „Романса“ (песна на Јоасоби), сингл од 2021 година на Јоасоби

Други употреби во музиката[уреди | уреди извор]

 • Романса (музика), вид балада или лирска песна
  • Романса (метар), метрички образец пронајден во шпанските балади
  • Romancero, корпусот на таквите шпански балади или збирка од нив
  • Руска романса или руска циганска песна, вид на сентиментална уметничка песна со навестувања за циганско влијание што била развиена во царска Русија
  • Скандинавски романсер, класични уметнички песни, еквивалентни на германскиот Lied
 • Романса (бенд), рок бенд од Лондон
 • Романтична турнеја (појаснување)

Телевизија[уреди | уреди извор]

 • Романса (американска ТВ серија), американска антолошка серија од 1949 година
 • Романса (јужнокорејска ТВ серија), јужнокорејска телевизиска драмска серија од 2002 година

Поврзано[уреди | уреди извор]

 • Добра романса (појаснување)
 • Романса (појаснување)
 • Романтично (појаснување)
 • Романтизам