Разлика помеѓу преработките на „Моч“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 7 бајти ,  пред 8 години
с
r2.7.3) (Робот: Додава sn:Mutundo; козметички промени
с (r2.7.3) (Робот: Додава bjn:Kamih)
с (r2.7.3) (Робот: Додава sn:Mutundo; козметички промени)
'''Урина''' ([[латински јазик|лат.]] ''urina'') е отпаден продукт на [[организам|организмот]], создаден во [[бубрег|бубрезите]] при филтрацијата на [[крв]]та.
 
== Настанување ==
Кај [[клетка|клеточниот]] [[метаболизам]] се создаваат мноштво отпадни материи богати со [[азот]] и други материи што се раствроливи во [[вода]], кои треба да се исфрлат од [[крв]]та. Тоj процес се врши во [[бубрег|бубрезите]], а создадената течност се нарекува ''урина''. Од бубрзите, преку [[мочовод]]ите, таа се спушта во [[мочно ќесе|мочниот меур]], каде останува неколку часа, а потоа со исфрлање, односно [[уринирање]], преку [[уретра]]та организмот се ослободува од урината. Кај повеќето [[животни]] урината содржи и [[феромон]]и, поради што уринирањето на определени места е поврзано со маркирање на територијата.
 
== Човечка урина ==
[[Количество]]то урина што се создава за одреден временски период се нарекува [[уринирање#диуреза|диуреза]]. Во [[нефрологија|нефролошката]] практика, при мерењето на [[волумен]]от на исфрлена урина најчесто се зема период од 24 часа. Во нормални околности, дневното количество урина изнесува 800-1500 см³.
 
[[хемија|Хемиската]] и [[микроскоп]]ската [[анализа]] на урината има големо дијагностичка важност. На пример, при [[дијабетес]] во урината се регистрира [[шеќер]], а при [[нефритис]] - [[протеин]]и. Секое отстапување од нормалниот состав на урината укажува дека [[метаболизам|метаболизмот]] на телото не е во ред.
 
== Боја ==
Урината во нормални околности има [[жолта боја]] и во зависност од внесените [[храна|хранливи]] материи во [[организам|организмот]] таа може да варира од светло жолта до темно жолта боја. Врз промената на бојата на урината може да влијае покачената [[тело|телесна]] [[температура]], како и губењето телесни [[течност]]и преку [[потење]], [[повраќање]] или [[пролив]].<ref>[http://www.rak.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=1219-laboratoriska-analiza-urina&catid=395-preporaki-tretmani&Itemid=590 Што може да ни покаже лабораториската анализа на урината?]</ref>
 
Составот на урината зависи од факторите на животната средина ([[температура]] и [[влажност]]), како и од човековата активност, [[пол]]от, [[возраст]]а, [[тежина]]та и [[здравје]]то. Кај човекот 95% од урината се состои од [[вода]]. Таа содржи и низа [[органско соединение|органски]] и [[неорганско соединение|неоргански]] сoединенија:
 
=== Органски соединенија ===
* [[Карбамид]] (20 - 35 g.)
* [[кетон|Кетонски тела]] (< 3 g.)
* [[Аминокиселини]] (1 - 3 g.)
* [[Креатинин]] (1 - 1,5 g.)
* [[Мочна киселина]] (0,3 - 2 g.)
* [[Глукоза]] (< 0,16 g.)
* [[Белковини]] (< 0,15 g.)
* [[Хипурна киселина]] (0,15 g.)
* [[Креатин]] (0,05 - 0,1 g.)
 
=== Неоргански соединенија ===
* [[Катјон|Катјони]]и (K+, Na+, Ca2+, Mg2+, NH4+,)
* [[Анјон|Анјони]]и (Cl-, SO42-, НРО42-)
* Други [[јон|јони]]и (во мали количества)
 
== Наводи ==
<references/>
 
 
[[Категорија:Физиологија]]
[[ca:Orina]]
[[cs:Moč]]
[[sn:Mutundo]]
[[da:Urin]]
[[de:Urin]]

Прегледник