Аеродром Неапол: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 2.937 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: nl:Luchthaven Napels)
Нема опис на уредувањето
* Lufthansa Regional оперирано од [[Eurowings]] ([[Аеродром Дизелдорф|Дизелдорф]])
* [[Luxair]] | (Луксембург)
* [[Meridiana Fly]] | (Каљари, [[Аеродром Милано Линате|Милано Линате]], Шарм ел-Шеик, [[Аеродром Венеција|Венеција]], Верона, Хераклион, Њујорк Кенеди, Олбија)
* [[Sevenair]] | (Тунис)
* [[Spanair]] | (Барселона)
* [[Sun d'Or International Airlines]] | (Тел Авив)
* [[Thomas Cook Airlines]] | (Брисел)
* [[Thomson Airways]] | (Бирмингем, Бристол, Источен Мидлендс, Глазгов, Лондон Гетвик, Манчестер, Њукасл)
* [[Trawel Fly]] оперирано од [[Astraeus Airlines]] | ( Милано Орио ал Серио, [[Аеродром Париз Де Гол|Париз Де Гол]])
* [[Transavia.com]] | ([[Аеродром Амстердам|Амстердам]])
* [[Travel Service Airlines]] оперирано од [[Smart Wings]] | ([[Аеродром Прага|Прага]])
* [[VIM Airlines]] | (Москва Домодедово)
* [[Vueling Airlines|Vueling]] | (Барселона)
* [[Wizz Air]] | (Букурешт, [[Аеродром Будимпешта|Будимпешта]], [[Аеродром Прага|Прага]]
* [[XL Airways France]] | ([[Аеродром Париз Де Гол|Париз Де Гол]])
 
 
==Транспорт до аеродромот==
 
[[Категорија:Неапол]]
===Автомобил ===
Аеродромот е лесно достапен од целиот град преку излезот наречен "Tangenziale", автопат (А56) кој го поврзува градот Наполи со автопатите кои водат кон Рома(А1), Салерно(А3) и Бари(А16).
 
===Автобус===
Автобуската линија 3Ѕ и Alibus го поврзуваат градот со Piazza Garibaldi и Piazza Municipio. Далечината е околу 7.3 километри. Аеродромот е исто така поврзано со Авелиљо, Беневенто, Касета, Соренто, Салерно и Сере.
 
===Воз===
Метро Станица се планира да се отвори во текот на 2013 година.
 
==Извори==
 
1. ^ a b EAD Basic, a public access website for the European AIS Database at EUROCONTROL
2. ^ GE.S.A.C., official site
3. ^ http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_metropolitan_areas_in_Europe_by_population
4. ^ http://en.wikipedia.org/wiki/Airline_hub
5. ^ Maurer, Maurer. Air Force Combat Units of World War II. Maxwell AFB, Alabama: Office of Air Force History, 1983. ISBN 0-89201-092-4.
6. ^ [1]
7. ^ (Италијански) Autostrade per l'Italia
8. ^ (Италијански) azienda napoletana mobilità
9. ^ Taxi fares
 
 
 
[[Категорија:Неапол]][[Категорија:Аеродроми во Италија]][[Категорија:Аеродроми во Европа]][[Категорија:Аеродроми]]
 
[[de:Flughafen Neapel]]
721

уредување

Прегледник