Разлика помеѓу преработките на „Југоисточен Регион“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
[[Податотека:Southeastern statistical region.svg|300px|thumb|Местоположба на југоисточниот регион]]
'''Југоисточниот регион''' е еден од осумте статистички и плански региони на [[Македонија]].<ref>[http://biznis24.com.mk/node/5045 Македонија и официјално поделена на региони]</ref> Овој регион граничи со следните региони: [[вардарски регион|вардарскиот]] и [[источен регион|источниот регион]].
 
Регионот ги опфаќа Струмичко-Радовишката и Гевгелиско-Валандовската котлина, односно сливното подрачје на Струмичката река и долното сливно подраќје на реката Вардар. Неговата површина е 2.739 квадратни километри или 11 проценти од територијата на Република Македонија.
'''Југоисточниот регион''' е еден од осумте статистички региони на [[Македонија]]. Овој регион граничи со следните региони: [[вардарски регион]] и [[источен регион]].
 
== Општини ==
# [[Податотека:Zname-bogdanci.png |30px|border]] [[Општина Богданци]]
# [[Податотека:Bosilovsko zname.png |30px|border]] [[Општина Босилово]]
# [[Податотека:Grb-valandovo.png|30px|border]][[Општина Валандово]]
# [[Податотека:Vasilevo zname.PNG|30px|border]][[Општина Василево]]
# [[Податотека:Mk-gevg.gif|30px|border]] [[Општина Гевгелија]]
# [[Податотека:MkGrb-strmdojran.gifpng|30px|border20px]][[Општина СтрумицаДојран]]
# [[Податотека:Mk-konc.gif|30px|border]] [[Општина Конче]]
# [[Податотека:Flag of Novo Selo Municipality, Macedonia.svg|30px|border]][[Општина Ново Село]]
# [[Податотека:Mk-rado.gif|30px|border]][[Општина Радовиш]]
# [[Податотека:Grb-dojran na Strumica.pngJPG|20px|border]][[Општина ДојранСтрумица]]
 
# [[Податотека:Mk-strm.gif|30px|border]][[Општина Струмица]]
# [[Податотека:Grb-valandovo.png|30px|border]][[Општина Валандово]]
# [[Податотека:Vasilevo zname.PNG|30px|border]][[Општина Василево]]
{{Clear}}
 
|2
| [[Радовиш]]
| 16.233223
|-
|3
* [[Општини во Република Македонија]]
* [[Македонија]]
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.rdc.mk/southeastregion/index.php Центар за развој на Југоисточен регион]
 
== Наводи ==
{{reflist}}
 
{{Региони во Македонија}}
132

уредувања

Прегледник