Разлика помеѓу преработките на „Југоисточен Регион“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Бот: козметички промени
с (Бот Додава: sh:Jugoistočna oblast (Makedonija))
с (Бот: козметички промени)
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
[[FileПодатотека:Southeastern statistical region.svg|300px|thumb|Местоположба на југоисточниот регион]]
 
'''Југоисточниот регион''' е еден од осумте статистички региони на [[Македонија]]. Овој регион граничи со следните региони: [[вардарски регион]] и [[источен регион]].
 
== Општини ==
[[FileПодатотека:Map of the municipalities of the Southeastern Statistical Region.svg|thumb|450px|Карта на општините.|right]]
Во овој регион има 10 општини, и тоа:
 
# [[FileПодатотека:Zname-bogdanci.png |30px|border]] [[Општина Богданци]]
# [[FileПодатотека:Bosilovsko zname.png |30px|border]] [[Општина Босилово]]
# [[Податотека:Mk-gevg.gif|30px|border]] [[Општина Гевгелија]]
# [[Податотека:Mk-konc.gif|30px|border]] [[Општина Конче]]
# [[FileПодатотека:Flag of Novo Selo Municipality, Macedonia.svg|30px|border]][[Општина Ново Село]]
# [[Податотека:Mk-rado.gif|30px|border]][[Општина Радовиш]]
# [[Податотека:Grb-dojran.png|20px]][[Општина Дојран]]
# [[Податотека:Mk-strm.gif|30px|border]][[Општина Струмица]]
# [[Податотека:Grb-valandovo.png|30px|border]][[Општина Валандово]]
# [[FileПодатотека:Vasilevo zname.PNG|30px|border]][[Општина Василево]]
{{Clear}}
 
== Демографија ==
=== Население ===
Моментално оваа област има 171.416 жители.
 
|}
 
=== Најголеми населени места ===
{|class="wikitable sortable"
|}
 
=== Етнички групи ===
Најголемата етничка група во овој регион се Македонците.
{| border=1 cellpadding=4 cellspacing=0 class="toccolours" style="align: left; margin: 0.5em 0 0 0; border-style: solid; border: 1px solid #7f7f7f; border-right-width: 2px; border-bottom-width: 2px; border-collapse: collapse; font-size: 95%;"
| 1.51
|}
<br />
 
== Видете исто така ==
* [[Статистички региони во Македонија]]
* [[Општини во Република Македонија]]
* [[Македонија]]
 
{{Региони во Македонија}}
 
[[CategoryКатегорија:Региони на Македонија]]
 
[[en:Southeastern statistical region]]
941.847

уредувања

Прегледник