Прејди на содржината

Северна Норвешка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Северна Норвешка
Nord-Norge
Регион
Ракав на Тисфјорд - еден од многуте фјордови во регионот
Ракав на Тисфјорд - еден од многуте фјордови во регионот
ЗемјаНорвешка
ГрадовиТромсе, Буде, Вадсе
ОкрузиНурлан
Тромс
Финмарк
Површина
 • Вкупна112.951 км2 (43,611 ми2)
Население (2002)
 • Вкупно462.908
 • Густина4,1/км2 (11/ми2)

Северна Норвешка (норвешки: Nord-Norge, севернолапонски: Davvi-Norga) e географски регион во Норвешка кој се состои од трите најсеверни окрузи во државата: Нурлан, Тромс и Финмарк, или 35 отсто од норвешкото копно. Некои од поголемите градови во овој регион (од југ кон север) се: Му и Рана, Буде, Нарвик, Харстад, Тромсе и Алта. Северна Норвешка е често опишана како предел на полноќно сонце и предел на поларната светлина. Зафаќа површина од 112.951 км² и има 462.908 жители.

Поврзано

[уреди | уреди извор]