Прејди на содржината

Харстад

Од Википедија — слободната енциклопедија
Крајбрежје на Харстад
Крајбрежје на Харстад

Харстад е општина во округот Тромс во Норвешка. Со население од 23.344 оваа општина е втора по големина во овој округ. Општински центар е истоимениот град Харстад кој е трет по големина во цела Северна Норвешка со население од 19.808 жители. Зафаќа површина од 372 км².