Тромс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грбот на округот Тромс
Местоположбата на округот во Норвешка

Тромс (норвешки: Troms) е округ во северниот дел на Норвешка. Административен центар е Тромсе. Бројот на жители во Тромс според пописот извршен во 2004 година изнеувал 152.628 а површината 25.877 км².

Името го добил според малиот остров Тромсеја.

Грбот потекнува од 1960 година и на него се наоѓа грифон.