Вадсе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вадсе

Вадсе (норвешки: Vadsø, севернолапонски: Čáhcesuolu, квенски: Vesisaari) е општина во округот Финмарк во Норвешка. Административен центар на општината, а воедно и на округот е истоимениот град Вадсе. Зафаќа површина од 1,258.01 км2 и има население од 6.125. Густината на населението изнесува 5 жит./km2.