Сачмарка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Американски морнарички пешадинец пука со сачмарката Бенели М4

Сачмарка[1][2] (англиски: shotgun) — вид оружје што најчесто се користи за лов, спортско пукање и домашна одбрана. Се разликува од другите оружја како пушките затоа што има мазна цевка, што значи дека ги нема жлебовите внатре што ги имаат пушките. Сачмарките наместо куршуми пукаат со фишеци. Овие фишеци содржат оловни топчиња наречени сачми. Кога ќе го повлечете чкрапалото, фишекот избувнува, а сачмите се исфрлаат од цевката. Сачмарките се познати по нивната разновидност и моќ, што ги прави популарен избор за многу различни стрелечки дејности.[3]

Употреба[уреди | уреди извор]

Сачмарките вообичаено се користат за насочување на мали движечки предмети, особено оние што се во воздух. Се користат и за лов, спортско пукање и домашна одбрана. Нивната градба им овозможува на корисниците да нишанат блиску до целта наместо да бараат прецизно нишанење како со еднопроектното оружје. Меѓутоа, сачмарките имаат ограничувања, вклучувајќи помал дострел и помала моќ на пробив, што ги прави најпогодни за кратки растојанија и помали цели. Зголемената големина на истрелот го подобрува пробивот, но го намалува бројот на проектили и точност.

И покрај овие ограничувања, сачмарките нудат значителни предности во однос на неподвижните цели, фалејќи се со огромната запирачка сила од непосредна близина, надминувајќи многу пиштоли и пушки. Додека некои можеби мислат дека сачмарките се лесни за употреба за почетници, тие сè уште бараат вештини за нишанење, особено на блиски растојанија каде што ширењето на истрелот е минимално. Фишеците обично содржат повеќе мали оловни топчиња наречени сачми, предизвикувајќи повеќекратни рани при удар и намалувајќи го ризикот од прекумерен пробив и придружна штета, што ги прави претпочитани од полицијата поради нивната ефикасност и безбедност.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „сачмарка“Дигитален речник на македонскиот јазик
  2. „сачмарка“Официјален дигитален речник на македонскиот јазик
  3. БОРБЕНА САЧМАРКА: Модерно и ефикасно оружје, стр. 39–41. Министерство за одбрана на Република Македонија, Штит. Бр. 112, 2019.
  4. „The Box O' Truth #3 – The Shotgun Meets the Box O' Truth The Box O' Truth“. The Box O' Truth. 13. 6. 2014. Архивирано од изворникот на 18. 03. 2014. Посетено на 3. 10. 2014.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date=, |archive-date= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]