Прејди на содржината

Фишек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фишеци

Фишек[1][2]патрон наменет за употреба во сачмарки или други оружја со мазна цевка. Фишеците се разновидни алатки, широко користени за различни цели. Ловците се потпираат на нив за да гонат дивеч, додека спортските стрелци уживаат во дејности како на пример, стрелање глинени гулаби. Освен тоа, фишеците наоѓаат примена во полициски и воени операции, каде што нивната ефикасност и приспособливост се ценети средства.[3][4]

Фишеците обично се наполнети со повеќе мали оловни топчиња наречени сачми.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „фишек“Дигитален речник на македонскиот јазик
  2. „фишек“Официјален дигитален речник на македонскиот јазик
  3. „USGS National Wildlife Health Center - Lead Poisoning“. www.nwhc.usgs.gov. Архивирано од изворникот на 2018-02-09. Посетено на 2018-01-20.
  4. NSSF_admin (2014-11-20). „Shotgun Shells Explained“. NSSF Let's Go Shooting (англиски). Посетено на 2024-02-13.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]