Рони Џејмс Дио

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рони Џејмс Дио
Дио на 11 јуни, 2009 година
Биографски податоци
Родено име Роналд Џејмс Падавона
Роден(а) јули 10, 1942(1942-07-10)
Портсмут
Починал(а) мај 16, 2010(2010-05-16) (воз. 67 г.)
Хјустон, Тексас, САД
Жанрови хеви метал, хард рок[1]
Занимања Музичар, текстописец, продуцент
Инструменти Вокали, бас гитара, гитара и др.
Период на активност 1957–2010
Соработници Дио, Блек Сабат, Тинејшс Ди
Мреж. место Матична страница

Роналд Џејмс Падавона (10 јули 1942 - 16 мај 2010), подобро познат како Рони Џејмс Дио, бил американски рок и хеви метал вокал и текстописец.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Prato, Greg. „Ronnie James Dio“. Allmusic. Rovi Corporation. http://www.allmusic.com/artist/ronnie-james-dio-mn0000845775. посет. 5 февруари 2013 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]