Пропафенон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пропафенон
(RS)-Propafenon Structural Formula V1.svg
Propafenona ball-and-stick.png
Систематско (IUPAC)
1-{2-[2-Hydroxy-3-(propylamino)propoxy]phenyl}-3-phenylpropan-1-one
Клинички податоци
Заштитени имињаRythmol
AHFS/Drugs.commonograph
MedlinePlusa698002
Бременосна
категорија
  • C
Начин на издавање
  • Prescription only
Начин на
примена
Орално
Фармакокинетички податоци
Биорасположливост?
Врзување за белковините97%
Полувреме на елиминација2-10 часа
Назнака
CAS-број54063-53-5 Yes check.svgОк
ATC кодC01BC03
IUPHAR/BPS2561
DrugBankDB01182 Yes check.svgОк
ChemSpider4763 Yes check.svgОк
UNII68IQX3T69U Yes check.svgОк
KEGGD08435 Yes check.svgОк
ChEMBLCHEMBL631 Yes check.svgОк
Хемиски податоци
ФормулаC21H27NO3
Моларна маса341.444 g/mol
  (провери)

Пропафенонот претставува антиаритмиски лек, кој се употребува кај болести поврзани со забрзано отчукување на срцето како атријални и вентрикуларни аритмии.

Stereochemistry[уреди | уреди извор]

Пропафенонот содржи стереоцентар и се состои од два енантиомери. Ова е рацемат, односно мешавина од 1: 1 ( R ) - и форма ( S ):[1]

Енантиомери на пропафенон
(R)-Propafenon Structural Formula V1.svg
CAS-Nummer: 107381-31-7
(S)-Propafenon Structural Formula V1.svg
CAS-Nummer: 107381-32-8
  1. F. v. Bruchhausen, G. Dannhardt, S. Ebel, A. W. Frahm, E. Hackenthal, U. Holzgrabe (Hrsg.): Hagers Handbuch der Pharmazeutischen Praxis: Band 9: Stoffe P-Z, Springer Verlag, Berlin, Aufl. 5, 2014, S. 387, ISBN 978-3-642-63389-8.