Амиодарон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Амиодарон
Amiodarone structure.svg
Amiodarone-based-on-hydrochloride-xtal-3D-bs-17.png
Систематско (IUPAC)
(2-{4-[(2-butyl-1-benzofuran-3-yl)carbonyl]-2,6-diiodophenoxy}ethyl)diethylamine
Клинички податоци
Заштитени имињаCordarone, Nexterone, Pacerone, others
AHFS/Drugs.commonograph
MedlinePlusa687009
Licence dataUS Daily Med:врска
Бременосна
категорија
  • AU: C
Начин на издавање
  • AU: S4 (само на рецепта)
  • CA: само
  • US: само [1][2][3]
Начин на
примена
By mouth, intravenous, intraosseous
Фармакокинетички податоци
Биорасположливост20–55%
Врзување за белковините96%
МетаболизамLiver
Полувреме на елиминација58 d (range 15–142 d)
ЕкскрецијаPrimarily liver and bile
Назнака
CAS-број1951-25-3 Yes check.svgОк
ATC кодC01BD01
IUPHAR/BPS2566
DrugBankDB01118 Yes check.svgОк
ChemSpider2072 Yes check.svgОк
UNIIN3RQ532IUT Yes check.svgОк
KEGGD02910 Yes check.svgОк
ChEBICHEBI:2663 Yes check.svgОк
ChEMBLCHEMBL633 Yes check.svgОк
Хемиски податоци
ФормулаC25H29I2NO3
Моларна маса645,32 g·mol−1
  (провери)

Амиодарон е антиаритмичен лек кој се користи во третман на кардијална дисритмија.[4] Тука спаѓаат вентрикуларна тахикардија (VT), вентрикуларна фибрилација (VF), како и атријална фибрилација и пароксизмална суправентрикуларна тахикардија.[4] Доказите за негова ефикасност при кардијален застој се слаби.[5] Може да се зема преку уста, интравенски, или интраосеално.[4] Кога се користи преку уста може да бидат потребни неколку недели за да се постигнат неговите ефекти.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Pacerone- amiodarone hydrochloride tablet“. DailyMed. Посетено на 8 September 2021.
  2. „Cordarone (amiodarone) tablets, for oral use Initial U.S. Approval: 1985“. DailyMed. 30 October 2018. Посетено на 8 September 2021.
  3. „Nexterone- Amiodarone HCl injection, solution“. DailyMed. Посетено на 8 September 2021.
  4. 4,0 4,1 4,2 4,3 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име AHFS2016.
  5. Ali MU, Fitzpatrick-Lewis D, Kenny M, Raina P, Atkins DL, Soar J, и др. (November 2018). „Effectiveness of antiarrhythmic drugs for shockable cardiac arrest: A systematic review“ (PDF). Resuscitation. 132: 63–72. doi:10.1016/j.resuscitation.2018.08.025. PMID 30179691. S2CID 52154562.