Планинарски дом „Старавина“

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Планинарски дом „Старавина“
Планинарски дом во Старавина 2.jpg
Поглед на домот
Надм. вис.860 м
ДржаваМакедонија
Најблиска
населба
село Старавина
Управа
Одржуван одПСД „Медикус“
Особености
Вкупно кревети15
ПД „Старавина“ is located in Македонија
ПД „Старавина“
ПД „Старавина“
Местоположба на планинарскиот дом во Македонија

Планинарски дом „Старавина“ — планинарски дом во селото Старавина, на северозападните падини на планината Ниџе. Сместен е на надморска височина од 860 м.

Управа[уреди | уреди извор]

Со планинарскиот дом управува планинарското спортско друштво „Медикус“ од Битола.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°05′25.8″N 21°44′07.4″E / 41.090500° СГШ; 21.735389° ИГД / 41.090500; 21.735389