Планинарски дом „Горна Белица“

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Планинарски дом „Горна Белица“
Викиекспедиција во Дримкол 175.jpg
Поглед на домот
Надм. вис.1.330
ДржаваМакедонија
Најблиска
населба
село Горна Белица
Особености
Кревети10
ПД „Горна Белица“ is located in Македонија
ПД „Горна Белица“
ПД „Горна Белица“
Местоположба на планинарскиот дом во Македонија

Планинарски дом „Горна Белица“планинарски дом во Македонија, сместен на надморска височина од 1.330 метри, во дримколското село Горна Белица.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Планинарскиот дом е сместен во самото село Горна Белица, оддалечено 15 километри од градот Струга и од Охридското Езеро. Од градот Охрид е оддалечено 30 километри.[1]

Опременост[уреди | уреди извор]

Во минатото, планинарскиот дом бил опремен со 20, додека денес има 10 опремени апартмани и капацитет за 30 лица.[1]

Како стопан на домот се јавува Ламбе Балкоски.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Јачевска, Сања (5 јуни 2018). „Сафари низ дивите беспаќа на Јабланица“. Нова Македонија. Посетено на 5 ноември 2018.

Координати: 41°13′32.22″N 20°33′27.97″E / 41.2256167° СГШ; 20.5577694° ИГД / 41.2256167; 20.5577694