Планинарски дом „Браќа Јаневи“

Од Википедија — слободната енциклопедија
Планинарски дом „Браќа Јаневи“
Планинарски дом во Ораов Дол.jpg
Поглед на домот
Надм. вис.680
ДржаваМакедонија
Најблиска
населба
Ораов Дол
Особености
Кревети30
ПД „Браќа Јаневи“ is located in Македонија
ПД „Браќа Јаневи“
ПД „Браќа Јаневи“
Местоположба на планинарскиот дом во Македонија

Планинарски дом „Браќа Јаневи“планинарски дом во Македонија, сместен на надморска височина од 680 метри, во азотското село Ораов Дол.

Историја[уреди | уреди извор]

Зградата во која се наоѓа планинарскиот дом, во текот на Втората светска војна од страна на бугарската окупациска власт била претворена во участок и мачилиште.

Положба[уреди | уреди извор]

Домот се наоѓа на надморска височина од 680 метри во самото село Ораов Дол.[1]

Тури[уреди | уреди извор]

Од домот може да се пешачи до врвот Кадиица (4 часа), до врвот Љуса (6 часа), до селото Габровник (2 часа), до селата Мокрени и Богомила (6 часа) и до селото Теово (2,5 часа).[1]

Особености[уреди | уреди извор]

Домот располага со капацитет од 30 кревети, кујна и трпезарија за 30 лица.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Туризам во општина Чашка – сместувачки капацитети“. Вардарски. Посетено на 24 август 2018.[мртва врска]

Координати: 41°31′39.52″N 21°32′00.35″E / 41.5276444° СГШ; 21.5334306° ИГД / 41.5276444; 21.5334306