Планинарски дом „Горни Дисан“

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Планинарски дом „Горни Дисан“
Старо основно училиште во „Горни Дисан“.JPG
Поглед на домот
ДржаваМакедонија
Најблиска
населба
село Горни Дисан
Управа
Одржуван одПСД „Антигонеа“
ПД „Горни Дисан“ is located in Македонија
ПД „Горни Дисан“
ПД „Горни Дисан“
Местоположба на планинарскиот дом во Македонија

Планинарски дом „Горни Дисан“ — планинарски дом во селото Горни Дисан, на источната падина на висорамнината Витачево.

Управа[уреди | уреди извор]

Со планинарскиот дом управувало планинарското спортско друштво „Антигонеа“ од Неготино, додека денес со него управува друштвото „Просек“ од Неготино.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°23′38″N 22°06′26″E / 41.39389° СГШ; 22.10722° ИГД / 41.39389; 22.10722