Номади

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Скитиски коњаник 300 п.н.е.

Номади се заедница на луѓе што се движат од место на место и немаат постојано место на живеење. Денес во светот се околу 30 до 40 милиони номади во светот. Многу култури и заедници биле номадски, но денес номадски народ е реткост да се сретне поради индустријализацијата на светот. Има три вида на номади: номади што се преселуваат поради ловење, номади што се преселуваат поради трговија и номади што се преселувале поради пасишта.

Листа на номадски народи[уреди | уреди извор]

Бедуинец, Јордан