Нови седум светски чуда

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
За други употреби видете Светски чуда (појаснување).
Локација на победниците на новите светски чуда.

Новите седум светски чуда е меѓународен натпревар што се одржа во 2007 година на иницијатива на Бернард Вебер, основач на „Корпорацијата на новите седум чуда“ (англиски: New7Wonder Corporation). На овој натпревар учество можеле да земат градби кои се градени од создавањето на светот до 2000 година, и како услов било да и денеска сѐ уште постојат тие градби, што не е случај кај веќе античните светски чуда.

Седум светски чуда на новиот свет[уреди | уреди извор]

Поштенски марки од Гибралтар, издадени пригодно за новите 7 светски чуда

Седумте светски чуда на новиот свет се:

  1. Кинески Ѕид, Кина
  2. Древниот град Петра, Јордан
  3. Спасител Исус Христос, Рио де Жанеиро, Бразил
  4. Мачу Пикчу, Куско, Перу
  5. Чичен Ица (Јукатан, Мексико)
  6. Колосеум, Рим, Италија
  7. Таџ Махал, Агра, Индија

Други финалисти[уреди | уреди извор]

Другите тринаесет финалисти ,[1] по азбучен ред, биле:

Чудо Локација
Атински акропол Грција Атина, Грција
Алхамбра Шпанија Гранада, Шпанија
Ангкор Ват Камбоџа Ангкор, Камбоџа
Ајфелова кула Франција Париз, Франција
Света Софија Турција Истанбул, Турција
Кијомизу-дера Јапонија Кјото, Јапонија
Моаи Чиле Велигденски Остров, Чиле
Црвен плоштад Русија Москва, Русија
Нојшванштајн Германија Фисен, Германија
Статуа на слободата САД Њујорк, САД
Стоунхенџ Обединето Кралство Ејмсбери, Обединето Кралство
Сиднејска опера Австралија Сиднеј, Австралија
Тимбукту Мали Мали

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]