Мост на Киевското метро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мост на Киевското метро
Міст Метро
Координати50°26′34″N 30°33′54″E / 50.44278° СГШ; 30.56500° ИГД / 50.44278; 30.56500Координати: 50°26′34″N 30°33′54″E / 50.44278° СГШ; 30.56500° ИГД / 50.44278; 30.56500
Носиавтомобилски, метро
ПреминуваДнепар
МестоКиев, Украина
Особености
Вкуп. должина700 метри
Историја
ПроектантГ. Фухс
Отворен1965-11-05
Местоположба
Карта

Мостот на Киевското метро (украински: Міст Метро) е мост кој минува низ реката Днепар во престолнината на Украина, Киев.

Мостот е долг 700 метри.

Мостот бил отворен на 5 ноември 1965 година, со проширувањето на Киевското метро. Главен инженер за изградбата на мостот бил Георгиј Фухс. Мостот го поврзува Хидропаркотот.

Мостот има и автомобилска лента.