Хавански мост (Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хавански мост
Гаванський міст
Новий міст на Рибальський півострів.jpg
Хавански мост
Координати50°29′28″N 30°32′14″E / 50.49111° СГШ; 30.53722° ИГД / 50.49111; 30.53722Координати: 50°29′28″N 30°32′14″E / 50.49111° СГШ; 30.53722° ИГД / 50.49111; 30.53722
НосиАвтомобилски
ПреминуваДнепар
МестоКиев, Украина
Особености
Вкуп. должина380 m
Историја
Почнат1971
Отворен1976-12-03
Местоположба

Хаванскиот мост (украински: Гаванський міст) е мост кој минува низ реката Днепар во престолнината на Украина, Киев.

Мостот бил изграден и пуштен официјално во употреба на 17 декември 2007 година. Мостот е долг 380 метри и има шест ленти.