Русановски метромост (Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Русановски метромост
Русанівський метроміст
Rusanovskii Metromost Kiev 2010 01.jpg
Координати50°26′53″N 30°35′04″E / 50.44806° СГШ; 30.58444° ИГД / 50.44806; 30.58444Координати: 50°26′53″N 30°35′04″E / 50.44806° СГШ; 30.58444° ИГД / 50.44806; 30.58444
НосиМетро
ПреминуваДнепар
МестоКиев, Украина
Особености
Вкуп. должина349,2m
Историја
Почнат1971
Отворен1965
Местоположба

Русановскиот метромост (украински: Русанівський метроміст) е мост кој минува низ реката Днепар во престолнината на Украина, Киев.

Мостот е наменет за подземен сообраќај на Киевското метро. Мостот бил отворен на 5 ноември 1965 година. Тој бил изграден на местото на поранешен мост, кој бил разрушен во времето на Втората светска војна.

Мостот има должина од 349,2 метри, со ширина на патот од 14 метри, и ширина на тротоатите од 2,25 метри.