Петровски мост (Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Петровски мост
Петрівський міст
Петровский железнодорожный мост Киев.jpg
Петровски мост
Координати50°29′1″N 30°32′49″E / 50.48361° СГШ; 30.54694° ИГД / 50.48361; 30.54694Координати: 50°29′1″N 30°32′49″E / 50.48361° СГШ; 30.54694° ИГД / 50.48361; 30.54694
НосиЖелезнички
ПреминуваДнепар
МестоКиев, Украина
Особености
Вкуп. должина1,500 m
Историја
Почнат1916
Отворен1916/1917
Местоположба

Петровски мост (украински: Петрі́вський залізни́чний міст) — мост кој минува низ реката Днепар во престолнината на Украина, Киев.

Овој мост врши услуги за железничкиот сообраќај во градот. Мостот бил изграден во периодот од 1916 до 1917 година. По заземањето на власта од страна на болшевиците, мостот бил запуштен. Во 1929 година, мостот бил повторно пуштен во употреба. За време на Втората светска војна мостот бил разрушен, а по ослободувањето на Киев, повторно изграден.

Денеска, мостот се користи главно за пренесување на товарни вагони, но понекогаш преку него минуваат и локални возови. Вкупната должина на мостот изнесува 1,5 километри.