Дарнички мост (Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дарнички мост
Дарницький міст
Дарницький міст.jpg
Дарнички мост
КоординатиКоординати: 50°24′58″N 30°35′11″E / 50.41611° СГШ; 30.58639° ИГД / 50.41611; 30.58639
НосиЖелезнички сообраќај
ПреминуваДнепар
МестоКиев, Украина
Историја
Почнат1949
Отворен1949
Местоположба

Дарничкиот мост (украински: Дарницький міст) е мост кој минува низ реката Днепар во престолнината на Украина, Киев.

Преку овој мост се одвива железнички сообраќај. Мостот бил изграден во 1949 година, но претходно на истото место постоел мост кој бил изграден во текот на 1870 година, кој го носел името според неговиот архитект, мост на Аманд Струве. Во 1941 година, мостот бил разрушен.