Мордовија арена

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

54°10′54″N 45°12′13″E / 54.18167° СГШ; 45.20361° ИГД / 54.18167; 45.20361

Мордовија Арена
Место Русија Саранск (Русија)
Изграден 2010 — 2018
Отворен
Сопственик
Подлога трева
Игра
Гледачи

Мордовија арена ( руски: Мордовия Арена) е фудбалски стадион во градот Саранск, во Мордовија во Руската Федерација. Стадионот беше наменски изграден за потребите на Светското првенство во фудбал 2018 година, чиј домаќин е Русија. Сместен е во центарот на градот покрај брегот на реката Инсар. Граден е од 2010 година до април 2018 година, а трошоците за изградба изнесуваат 16,5 милијарди руски рубли.[1] Проценетата сместивост на стадионот за Светското првенство е 44 442 седечки места , а потоа се планирало да се намали сместивоста на стадионот на 28 000 места.

Мордовија арена

Планирано е по Светското првенство, стадионот да биде предаден на употреба на локалниот фудбалски клуб ФК Мордовија .

Дизајн[уреди | уреди извор]

Надворешен изглед на стадионот

Во обид да биде домаќин на Светското првенство во 2018 година, кое беше доставено до ФИФА, новиот стадион во градот Саранск беше прикажан со привремен дизајн од германскиот архитект Тим Хуп. Локалната компанија СаранскГражданПроект е избрана за конечен изглед на стадионот. Просторот треба да има едноставен изглед во форма на тенџере со портокалови седишта и сместивост за 44 442 лица, но само за време на турнирите. По Светското првенство во 2018 година, горните трибини треба да се демонтираат, со што ќе се намали сместивоста на 28 000 места. Меѓу остатокот и покривот ќе се создаде шеталиште со малопродажен простор и простор за одмор.

Овалниот стадион ќе има двокатен подрум и пет ката.

Тревата за стадионот се увезува од Канада, а под гредите ќе има греење од 37 километри, како и надземни грејачи.

Изградба[уреди | уреди извор]

Изградбата на последниот петти кат започна во декември 2015 година.[2]

Ѕидовите и покривот се направени од една школка од перфорирани метални плочи во сончеви бои. Тоа треба да претставува топлина и гостопримливост. Поцинкуваната кровна подлога е изработена од профилирани лимови кои ќе имаат изолација и мембранска подлога поставена над горниот дел.[3]

Изградбата на стадионот се очекува да заврши до април 2018 година.[4]

ФИФА Светско првенство 2018 година[уреди | уреди извор]

Стадионот ќе биде домаќин на четири натпревари од групната фаза на Светското првенство во фудбал 2018 година. Тест-натпреварот е закажан за 21 април 2018 година.[5]

Датум Време Тим # 1 Резултат Тим # 2 Група Број на посетители
16 јуни 2018 година 19:00 часот  Перу 0 : 1 [6]  Данска Група Ц. 40 500 [7]
19 јуни 2018 година 15:00 часот  Колумбија 1 : 2 [8]  Јапонија Група Х. 40 842 [9]
25 јуни 2018 година 21:00 часот  Иран 1 : 1 [10]  Португалија Група Б. 41 685 [11]
28 јуни 2018 година 21:00 часот  Панама 1 : 2  Тунис Група Г. 37 168 [12]

Користена литература[уреди | уреди извор]

 1. „Стоимость строительства стадиона в Саранске составит 16,5 млрд рублей“. Sports.ru. 19. 12. 2014. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 2. „Construction of Mordovia Arena top floor begins in Saransk“. Welcome 2018. 17. 12. 2015. Посетено на 19. 2. 2018.. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
 3. „FIFA: Mordovia Arena construction going at fast pace“. Welcome 2018. 29. 9. 2017. Архивирано од изворникот на 20. 02. 2018. Посетено на 19. 2. 2018.. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date=, |archive-date= (help)
 4. Carroll, Oliver (31. 12. 2017.). „Prison football: Inside the World Cup 2018 city whose sporting history is intrinsically linked to the Gulag“. The Independent. Посетено на 19. 2. 2018.. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
 5. „Mordovia Arena set to host first test match in April ahead of 2018 FIFA World Cup“. TASS. 29. 9. 2017. Посетено на 19. 2. 2018.. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
 6. „World Cup 2018 Russia » Group C » Peru - Denmark 0:1“. worldfootball.net. Посетено на 26. 6. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 7. „Match report – Group C – Peru - Denmark“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 16. 6. 2018. Посетено на 16. 6. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 8. „World Cup 2018 Russia » Group H » Colombia - Japan 1:2“. worldfootball.net. Посетено на 26. 6. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 9. „Match report – Group H – Colombia - Japan“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 19. 6. 2018. Посетено на 19. 6. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 10. „World Cup 2018 Russia » Group B » Iran - Portugal 1:1“. worldfootball.net. Посетено на 26. 6. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 11. „Match report – Group B – IR Iran - Portugal“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 25. 6. 2018. Посетено на 25. 6. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 12. „Match report – Group G – Panama - Tunisia“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 28. 6. 2018. Посетено на 28. 6. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]