Прејди на содржината

Лисичарка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лисичарка
Научна класификација
Царство: Габи
Колено: Столпчести габи
Класа: Печурки
Ред: Лисичарковидни
Семејство: Лисичарки
Род: Лисичарка
Вид: Лисичарка
Научен назив
Cantharellus cibarius
Fr. (1821)
Синоними
Лисичарка
Хранлива вредност на 100 г
Енергија160 kJ (38 kcal)
6,86 г
Шеќери1,16 г
Влакна3,8 г
0.53 г
1,49 г
Витамини
Рибофлавин 2)
(18 %)
0,215 мг
Ниацин 3)
(27 %)
4,085 мг
Пантот. кис. 5)
(22 %)
1,075 мг
Витамин Б6
(3 %)
0,044 мг
Витамин Д
(35 %)
5,3 μг
Минерали
Калциум
(2 %)
15 мг
Железо
(27 %)
3,47 мг
Магнезиум
(4 %)
13 мг
Манган
(14 %)
0,286 мг
Фосфор
(8 %)
57 мг
Калиум
(11 %)
506 мг
Натриум
(1 %)
9 мг
Цинк
(7 %)
0,71 мг

Постотоците се приближно пресметани според препораките за возрасни лица во САД.
Извор: База за хранливост — USDA

Лисичарка (науч. Cantharellus cibarius) — најпозната јадлива печурка од семејството лисичарки (Cantharellaceae). Личи на паткина нога, со боја како жолчката од јајцето или малку црвено-жолта во средината. Јадлива печурка со врвен квалитет, и разновидна употреба. Расте во листопадните и во иглолисните шуми , по правило во колонии, поретко поединечно. Времето на растење е во јуни , меѓутоа бара доста дождови кои ако ги нема, може воопшто и да не се појави, или само во мали количини.

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Cantharellus cibarius Fr. 1821“. MycoBank. International Mycological Association.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]

Предлошка:Недрвни шумски производи