Прејди на содржината

Леопардов смок

Од Википедија — слободната енциклопедија
Леопардов смок
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Хордови
Потколено: ’Рбетници
Класа: Влекачи
Ред: Лушпари
Подред: Змии
Семејство: Смокови
Потсемејство: Вистински смокови
Род: Zamenis
Вид: Леопардов смок
Научен назив
Zamenis situla
(Linnaeus, 1758)
Синоними
 • Coluber situla Linnaeus, 1758
 • Coluber leopardinus
  Bonaparte, 1834
 • Callopeltis leopardinus
  — Bonaparte, 1839
 • Natrix leopardina Cope, 1862
 • Coronella quadrilineata
  Jan, 1863
 • Coluber leopardinus
  Boulenger, 1894
 • Elaphe situla
  — Engelmann et al., 1993
 • Zamenis situla
  — Venchi & Sindaco, 2006[1][2]

Леопардов смок (науч. Zamenis situla или Elaphe situla) — вид неотровна змија од фамилијата на смоковите (Colubridae) ендемска во Европа (вклучувајќи ја Македонија[3]), Мала Азија и на Кавказ.

Распространетост[уреди | уреди извор]

Покрај Македонија, леопардовиот смок се среќава во Албанија, Босна и Херцеговина, Бугарија, Грција, Италија, Малта, Србија, Турција, Украина, Хрватска, Црна Гора и можеби на Кипар.[4]

Опис[уреди | уреди извор]

По боја, леопардовиот смок е сив или драп со низа црвеникави или кафеави напречни дамки на грбот, кои се обрабени со црно. Од секоја страна има низа мали црни точки, наизменични со грбните дамки. На задниот дел од главата и тилот стои белег во облик на буквата Y, а од едното до другото око преку предмеѓуочните лушпи има црн срповиден белег и црн појас од задочните лушпи косо до аголот на устата. Стомакот е бел, со црнa шаховница, или речиси сосема црн. Грбните лушпи се мазни и распоредени во 25 или 27 реда. ВОзрасните единки достигнуваат до 90 см во должина, од кои 16 см отпаѓаат на опашката.[1]

Живеалишта[уреди | уреди извор]

Природно живее во честак, на пасишта, во насади и селски бавчи.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 Boulenger GA. 1894. Catalogue of the Snakes in the British Museum (Natural History), Volume II., Containing the Conclusion of the Colubridæ Aglyphæ. London: Trustees of the British Museum (Natural History). (Taylor and Francis, printers). xi + 382 pp. + Plates I-XX. (Coluber leopardinus, pp. 41-42).
 2. The Reptile Database. www.reptile-database.org.
 3. Петковски, С; В. Сидоровска и Г. Џукиќ (2000/1). „Биодиверзитетот на фауната на змиите (Reptilia: Serpentes) во Македонија“ (PDF). Екол. Зашт. Живот. Сред. Скопје. 7 (1–2): 41–54. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)[мртва врска]
 4. 4,0 4,1 Böhme W, Lymberakis P, Ajtic R, Tok V, Ugurtas I, Sevinç M, Crochet P-A, Corti C, Haxhiu I. 2005. Zamenis situla[мртва врска]. 2006 IUCN Red List of Threatened Species

Литература[уреди | уреди извор]

 • Arnold EN. Burton JA. 1978. A Field Guide to the Reptiles and Amphibians of Britain and Europe. London: Collins. 272 pp. + Plates 1-40. ISBN 0-00-219318-3. (Elaphe situla, pp. 197–198 + Plate 36 + Map 110 on p. 266).
 • Linnaeus C. 1758. Systema naturæ per regna tria naturæ, secundum classes, ordines, genera, species, cum characteribus, diferentiis, synonymis, locis. Tomus I. Editio Decima, Reformata. Stockholm: L. Salvius. 824 pp. (Coluber situla, p. 223).
 • Venchi A, Sindaco R. 2006. Annotated checklist of the reptiles of the Mediterranean countries, with keys to species identification. Part 2 — Snakes (Reptilia, Serpentes). Annali del Museo di Storia Naturale "G. Doria", Genova 98: 259-364.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]