Ждрепка (змија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ждрепка
E quatuorlineata.jpg
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Хордови
Потколено: ’Рбетници
Класа: Влекачи
Ред: Лушпари
Подред: Змии
Семејство: Смокови
Потсемејство: Вистински смокови
Род: Ждрепка
Вид: Ждрепка
Биномен назив
Elaphe quatuorlineata
(Lacépède, 1789)
Синоними

Ждрепка (науч. Elaphe quatuorlineata) — неотровна змија од фамилијата на смоковите (Colubridae).

Распространетост[уреди | уреди извор]

Оваа змија се среќава во Македонија[2], јужна Европа, и тоа претежно во Италија и на Балканот, од Словенија до Грција.

Опис[уреди | уреди извор]

Возрасните единки се жолтеникаво кафеави со четири темни пруги, на кои се однесува научното име на видот.[3] Од окото до аголот на устата накосо се протега долгнавест темен белег. Младите на грбот имаат низа темнокафеави дамки со наизменички темнокафеави точки од страните, сите на светла заднина.[4] Возрасните земии достигнуваат должина од 2,6 м, а понекогаш и повеќе. Лушпите на грбот се малку (но сепак забележливо) засртени. Највеќето имаат и предочни лушпи.[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Boulenger, G.A. 1894. Catalogue of the Snakes in the British Museum (Natural History), Volume II.., Containing the Conclusion of the Colubridæ Aglyphæ. Trustees of the British Museum (Natural History). (Taylor and Francis, Printers.) London. xi + 382 pp. + Plates I.- XX. (Coluber quatuorlineatus, pp. 45-47.)
  2. Петковски, С; В. Сидоровска и Г. Џукиќ (2000/1). „Биодиверзитетот на фауната на змиите (Reptilia: Serpentes) во Македонија“ (PDF). Екол. Зашт. Живот. Сред. Скопје. 7 (1–2): 41–54. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  3. Bruno,S. and S. Maugeri. 1977. Rettili d'Italia, Tartarughe, Sauri e Serpenti. Giunti - Martello. Firenze.
  4. Schröder, Heinz. 1973. Lurche und Kriechtiere in Farben. Otto Maier Verlag. Ravensburg.
  5. Arnold, E.N., and J.A. Burton. 1978. A Field Guide to the Reptiles and Amphibians of Britain and Europe. William Collins Sons & Co. Ltd., Glasgow. 272 pp. (Elaphe quatuorlineata, pp. 198-199 + Plate 36 + Map 111.)

Литература[уреди | уреди извор]

  • Lacépède, B.G. 1789. Histoire Naturelle des Quadrupèdes Ovipares et des Serpens. Vol февруари Impremerie du Roi, Hôtel de Thou. Paris. 671 pp. (Coluber quatuorlineatus, pp. 82, 163, Plate VII., Figure 1.)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]